Тешки борби се водат во Кан Јунис додека експерти на ОН стравуваат од „катастрофа“

Израелската армија денеска соопшти дека продолжуваат интензивните борби во јужниот град Кан Јунис во Појасот Газа, каде војниците нападнаа десетици цели на палестинската исламистичка организација Хамас.

Битките се водат на денот кога Меѓународниот суд на правдата во Хаг пресуди дека Израел ризикува геноцид во војната против Газа, но не нареди итен прекин. Министерството за здравство под контрола на Хамас соопшти дека над 26.000 жители на Газа загинале во четиримесечната војна.

Во соопштението на израелската армија се вели: „Војниците убија терористи за време на борбите во областа“, пренесува ДПА.

Војската соопшти дека повторно ја нападнала инфраструктурата на Хамас на северот на крајбрежниот појас.

Според очевидци, илјадници луѓе избегале од Кан Јунис поради жестоките борби. Најголемиот град на југот на Појасот Газа се смета за упориште на Хамас.

Масовниот егзодус од Кан Јунис во пограничниот град Рафа во јужниот дел на Појасот Газа може да има катастрофални последици за цивилното население, нагласи експерт на ОН за човекови права.

„Ако имате луѓе кои се движат во голем број од Кан Јунис и други места, ова ќе биде огромна катастрофа“, рече Аџит Сунгај, шеф на Канцеларијата на Обединетите нации на Високиот комесаријат за човекови права, окупирана палестинска територија (OHCHR).

– Може да има граѓанско неред, уривање на секаков вид граѓански поредок, нагласи тој.

Градот на границата со Египет веќе е дом на повеќе од 1,3 милиони од 2,2 милиони жители на Појасот Газа, рече Сунгај.

Ситуацијата таму е веќе многу затегната поради масите внатрешно раселени луѓе и недостигот на храна, рече тој во видео објавено од ОН.

Израел смета дека високи функционери на Хамас се кријат во тунелите во Кан Јунис и оти милитантите држат и израелски заложници во широката подземна мрежа.

Back to top button
Close