Тесла повлекува 6.000 свои автомобили од САД: Причината е нивната неисправност

Американскиот производител повлекува скоро 6.000 свои автомобили во САД поради потенцијално лабави завртки на дебеломерките, што може да предизвика губење на притисокот во гумите, покажаа документите објавени денес.

Повлекувањето се однесува на возилата на Tesla Model 3 од серијата 2019-2021. и возила Model Y, 2020-2021 година, пренесува Ројтерс.

Во поднесувањето на Тесла до Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата во САД (NHTSA) се наведува дека компанијата не добила информации за судири и повреди поврзани со тој проблем и дека ќе ги прегледа и затегне или замени завртките по потреба.

Во извештајот на NHTSA се вели дека Tesla биле свесни за декемврискиот инцидент во кој учествувало возилото Model Y, во кое недостасуваше прицврстувачот на обувките за сопирачките од страната на возачот.

Компанијата оттогаш презеде мерки за спречување на олабавување на завртките за време на процесот на склопување.

Back to top button
Close