Тихановскаја бара меѓународна истрага против Лукашенко

Лидерката на белоруската опозиција Светлана Тихановскаја повика денеска на основање на меѓународен трибунал, кој, според неа, ќе ги истражи „злосторствата“ извршени за време на „диктатурата“ на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

– Барам да се формира меѓународен суд, кој ќе ги истражи злосторствата на диктатурата на Лукашенко во минатото и во текот на изборите во 2020 година, изјави денеска Тихановскаја во чешкиот Сенат, без да изнесе повеќе детали за својот предлог.

Таа во Прага се сретна со чешкиот претседател Милош Земан и со премиериот Андреј Бабиш.

Тихановскаја напомена дека единствено решение за ситуацијата во Белорусија би било одржување на слободни избори со присуство на меѓународни набљудувачи.

Back to top button
Close