Точно е дека на киднапираниот брод има двајца бугари, едниот е капетан – се огласи бугарското МВР за инцидентот

Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека јеменските Хути – борци поддржани од Иран – киднапирале товарен брод во Црвеното Море. Во соопштението се наведува дека во бродот имало 25 членови на екипажот, вклучително и од Бугарија. Останатите се од Украина, Филипините и Мексико. На бродот немало Израелци.

Бугарското МВР потврди: „Има таков инцидент – според непотврдени информации, на бродот има двајца Бугари, од кои едниот е капетан“, изјави за Нова ТВ министерот за внатрешни работи Калин Стојанов.

Кабинетот на премиерот на Израел Бенјамин Нетанјаху соопшти дека бродот „Galactic Leader“ е британски. Го користела јапонска компанија. Тој беше „киднапиран по ирански каприц од милицијата Хути во Јемен“, објави премиерот.

„Ова е уште еден чин на ирански тероризам што претставува скок напред во иранската агресија против граѓаните на слободниот свет и создава меѓународни последици кога станува збор за безбедноста на светските поморски патишта“ додаде изјавата цитирана од Тајмс оф Израел. Бродот пловел од Турција кон Индија со меѓународен цивилен екипаж. Според медиумите на арапски јазик, на бродот има 52 членови на екипажот.

Бродот под бахамско знаме е регистриран под името на британска компанија која делумно е во сопственост на израелскиот тајкун Абрахам Унгар. Во моментот на киднапирањето, пловилото беше дадено под закуп на јапонска компанија, соопшти канцеларијата на Нетанјаху.

Хутите поддржани од Иран пред неколку недели ветија дека ќе ги нападнат бродовите поврзани со Израел во Црвеното Море за да му помогнат на Хамас по нападот на израелска територија на 7 октомври. Хутите се дел од т.н „Оска на отпор“ на Блискиот Исток предводена од Иран. Јемен веќе му објави војна директно на Израел.

Каде се наоѓа бродот? Веб-страницата за следење на бродот Marine Traffic покажува дека бродот патувал речиси на половина пат од Корфез, Турција до Пипавав, Индија. Од 17:15 часот по бугарско време, тој се наоѓал јужно од брегот на Џеда, Саудиска Арабија.

Back to top button
Close