Тодоров: За афтокефалноста на МПЦ-ОА влијаеше Преспанскиот договор

Поранешниот министер Никола Тодоров вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека афтокефалноста на Македонската православна црква дошло во вистинско време, односно после повеќе вета кои се случиле на патот кон Европската Унија.

„Доколку немаше решение на спорот со името, ова денеска што се случи тешко дека ќе се случеше или скоро невозможно е да се случеше“, вели Тодоров

Back to top button
Close