Трамп: Мојот прв потег ќе биде затворање на границата со Мексико и ослободување на заложниците од Капитол

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вети дека ќе ги ослободи лицата затворени за учество во нападот на американскиот Капитол во 2021 година како еден од неговите први чекори доколку биде реизбран, нарекувајќи ги „заложници“.

Бунтовниците, кои потоа ги поттикна на акција со лажни тврдења за изборна измама на последните претседателски избори, упаднаа во седиштето на американската демократија на 6 јануари 2021 година во обид да го спречат трансферот на власта од него на Џо Бајден.

Од нив 1.358 се обвинети во изминатите 38 месеци, покажуваат податоците на Министерството за правда, објавени минатата недела.

Околу 500 од нив беа осудени на затворски казни.

Трамп го објави ова на платформата Truth Social, ветувајќи дека ќе ја затвори границата со Мексико, исто така како еден од првите чекори доколку биде реизбран.

„Мојот прв потег како ваш следен претседател ќе биде затворање на границата… и ослободување на заложниците на 6 јануари кои се неправедно затворени“, напиша тој доцна синоќа.

Трамп претходно зборуваше за неговиот хипотетички прв ден на функцијата, ветувајќи за време на негов настап во декември дека нема да се однесува како диктатор „освен првиот ден“.

Ова не е првпат Трамп да ги нарече своите затворени поддржувачи „заложници“ или да предложи тие да бидат ослободени.

Во јануари тој го повика претседателот Бајден „да ги ослободи заложниците од 6-ти јануари“ за време на предизборниот митинг во Ајова.

Трамп е речиси сигурен дека ќе биде републикански претседателски кандидат сега кога неговата противкандидатка Ники Хејли се откажа од трката по неговата убедлива победа на досегашните партиски прелиминарни избори.

Back to top button
Close