Трамп откри зошто САД ги повлекуваат војниците од Германија

 Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека не разбира зошто САД треба да ја штитат Германија од Русија, по одлуката за повлекување на дел од воениот контингент на САД во оваа земја.

– Германија ѝ плаќа на Русија милијарди долари годишно за енергија, а ние треба да ја браниме Германија од Русија. Зошто е сето тоа?, напиша Трамп денеска на Твитер.

Тој додаде дека „освен тоа Германија заостанува со два отсто исплати за НАТО. Затоа преместуваме дел од трупите надвор од Германија“.

Пентагон синоќа објави дека повлекува 11.900 војници од Германија, од кои 6.400 се враќаат во татковината а околу 5.600 ќе бидат стационирани во други држави на НАТО, како на пример Италија и Белгија. Но и дел ќе бидат распоредени во близина на Црното Море, поблиску до границите со Русија.

– Повлекувањето ќе започне во следните недели, изјави американскиот минстер за одбрана Марк Еспер.

Вкупниот број на американски војници во Германија ќе се намали до 24.000.

Back to top button
Close