Трамп посочи планови на САД за кратење на бројот на војниците во Ирак

 Претседателот на САД, Доналд Трамп на Твитер соопшти дека САД ќе ја намалат својата војска во Ирак, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

Со твитот е поставен линк од материјал на телевизијата Уан Америка њуз, во кој се тврди дека бројот на американски војници во Ирак ќе се намали од сегашните 5.200 до 3.500.  

Во пораката Трамп не дава други детали за големината на кратењето и не ја потврдува информацијата од прилогот. 

Американската војска во Ирак се наоѓа од 2003 година и исполнува различни задачи. Лани во декември Американците во Ирак започнаа операции против шиитските групи во змејата. Ова предизвика критика од страна на локалните власти. Годинава, на 5 јануари, Парламентот на Ирак изгласа резолуција со барање за целосно повлекување на странските трупи од земјата. 

Back to top button
Close