Трамп разгледува смена на секретарот за одбрана

  Американскиот претседател Доналд Трамп во приватни разговори со свои советници разговарал за можноста за отстранување на Марк Еспер од функцијата секретар за одбрана по изборите во ноември.

Причината за тоа се многуте разлики меѓу нив двајца, наведуваат американски медиуми, повикувајќи се на информиран извор.

Трамп беше загрижен дека Еспер е против распоредување војници за да се справи со немирите што избувнаа во јуни по смртта на Џорџ Флојд. Двајцата не се согласија околу забраната за поставување знамиња на Конфедерацијата во воени бази.

Сепак, претседателот не планира да побара оставка од Еспер пред изборите на 3 ноември, на кои Трамп ќе се кандидира за втор мандат.

Во исто време, Трамп нагласи дека американските приградски домаќини ќе гласаат за него на претседателските избори во ноември. Неговите противници ги опишаа неговите зборови како расистички и сексистички, јави ДПА. /

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close