Третина од Британците не сакаат да се вакцинираат против коронавирусот

Повеќе од една третина, или 35 проценти од Британците, веројатно нема да се вакцинираат против коронавирус, покажа најнова анкета.

Вкупно 48 проценти од Британците се загрижени дека вакцината не е безбедна, додека 47 проценти од нив се загрижени дека таа нема да биде ефикасна, покажува истражувањето спроведено од „Опиниум“ за весникот „Обсервер“.

Повеќе од половината или 55 проценти од испитаниците изјавиле дека се загрижени за несаканите ефекти од вакцинацијата, пренесе Анадолија.

Меѓутоа, само 20 проценти изјавиле дека нема да ја примат вакцината кога ќе стане достапна и доколку владата препорача вакцинација.

Тоа е помалку од пред две недели, кога на истото прашање позитивнио изјавија 24 проценти од анкетираните.

Дека ќе ја примат вакцината кога ќе стане достапна и доколку тоа владата го препорача изјавиле 68 проценти од испитаниците, што е само мало зголемување од 67-те проценти пред две недели.

Британското Министерство за здравство објави дека вакцината од утре ќе стане достапна за сите.

Првото количество од вакцината на „Фајзер“ и на „БиоНТек“ во земјата пристигна минатиот четврток, а следната недела во Велика Британија ќе бидат достапни околу 800.000 дози.

Владата нарача четириесет милиони дози од вакцината, што е доволно за дваесет милиони Британци, кои ќе добијат две дози во период од 21 ден.

Вакцината прво ќе им биде дадена на вработените и корисниците на домовите за стари лица, потоа постарите од осумдесет години, како и здравствените и социјалните работници.

Back to top button
Close