Тројца починати од Ковид во Тетово

До утринава во седум часот, за период од 24 часа, тројца хоспитализирани пациенти поради Ковид-19 ги загубиле животите во тетовската болница. Две лица се на 69 и едно на 77 години.

– Има 36 вкупно хоспитализирани значително е намалена бројката. Се надеваме дека уште ќе паѓа бројот и до крај на следната недела ќе немаме хоспитализирани. Значително намалување има кај амбулантски прегледи. За прегледи и контрола за 24 часа се јавиле 43 луѓе. Од нив двајца се примени на болничко лекување. изјави д-р Миранда Пајазити.

Уште четири лица преживеани од пожарот во модуларната болница се на болничко лекување.

– Се уште се грижиме за нив, тие се во добра стабилна состојба, другите се дома. Општата состојба моментално е стабилна колку може да се каже стабилна сите се со голема нега.  Се надеваме дека ќе го пребродат ова што побрзо и дека ќе се пуштат дома. Имаме доволно кадар – медицински персонал, доктори и сестри, има за сите ковид пациенти. Имаме помалку хоспитализирани и подобро се менаџира ситуацијата, рече докторката.

Во тетовскиот регион се бележат 1082 активни случаи на болни со Ковид-19.

Back to top button
Close