Турци фатени на Табановце – за 4.000 евра купиле фалц украински дозволи за престој

Двајца Турци вчера биле упасени на граничниот премин Табановце, на излез од државата со лажни украински дозволи за престој.

-На 03.06.2023 во 13.15 часот на Граничниот премин Табановце, на излез од државата, биле лишени од слобода О.Е.(26) и Б.У.(41), двајцата од Р.Турција. При извршена контрола тие приложиле украински дозволи за престој, при што било констатирано дека истите биле фалсификувани. Во извршениот разговор двајцата изјавиле дека дозволите ги набавиле во Р.Турција за сума од околу 4.000 евра, соопшти МВР.
O.Е. и Б.У. биле предадени на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.

Back to top button
Close