Турскиот министер објасни зошто Урсула фон дер Лајен остана без фотеља

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу одговори денеска на дипломатскиот инцидент во кој само еден од двајцата лидери на Европската унија добја фотеља на состанокот во Анкара за време на неговата посета, велејќи дека седницата е организирана во согласност со барањата на европскиот блок.

Видеото од Анкара покажува дека протоколот предвидувал две централни места за претседателите на Европскиот совет, Чарлс Мишел и турскиот претседател Реџеп Таип Ердган, додека претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, била видно збунета и ставена на софа на страна.

Чавушоглу, кој седеше на друг кауч, рече дека аранжманот за седење е во согласност со меѓународниот протокол и дека Турција е изложена на нефер обвинувања, објави Ројтерс.

“Турција е земја со традиција, не е прв пат да биде домаќин на гости. Протоколот што се почитува за состаноците во Турција е во рамките на меѓународниот протокол. Истото е сторено и тука”, рече Чавушоглу пред новинарите во Анкара.

“Со други зборови, аранжманот за седишта е дизајниран да ги задоволи нивните барања и предлози”, рече Чваушоглу, претходно кога Ердоган го посети Брисел да разговара со шефовите на Европската комисија и Европскиот совет, кои колективно ги претставуваат 27-те земји Земјите-членки на ЕУ беа обезбедени три столчиња.

 

Back to top button
Close