Уапсени Русинки кои се фотографирале голи во Дубаи

Полицијата во Дубаи уапси група жени под обвинение за ширење неморал, откако биле фотографирани и снимени голи на балкон. Видеото објавено во саботата прикажува група голи жени како стојат и се рекреираат на балконот.

Осум Русинки се меѓу уапсените, како што потврди рускиот Конзулат во Дубаи. Оттаму ги опишуваат обвинувањата како „сериозни“. За кривично дело јавна разврат во Обединетите Арапски Емирати се казнува со затвор и до шест месеци и, парична казна од 5.000 дирхами (околу 1.150 евра).

Бројни закони во оваа земја се засноваат на Шеријатскиот закон, а властите во минатото честопати затвораа лица и за разменување нежност или за хомосексуалност.

Back to top button
Close