Убиен локалниот лидер на индиската владејачка партија во Кашмир

 Екстремистите денеска го убија локалниот лидер на индиската владејачка партија Баратија Џаната парија (БЈП) во спорната територија Кашмир, соопшти полицијата.

Екстремистите отвориле оган врз Васим Барија, а во нападот загинаа и неговиот татко и брат.

Индискиот премиер Нарендре Моди минатата година ја укина посебната автономија на Кашмир, кој со години се соочува со екстремистички напади.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close