ЉУБОВ МОЈА, ЌЕ БИДЕ КАКО ШТО ТИ САКАШЕ“ – мајка на момче убиено во Рибникар објави потресна порака за неговиот 15 роденден

Во вторник, на 5 март, на спортскиот аеродром „13 мај“ во Земун ќе се одбележи 15-тиот роденден на Андрија Чикиќ, момчето кое на 3 мај беше убиено во ОУ „Владислав Рибникар“.

Роденденот ќе се слави со семејството, студентите, пријателите, исто како што Андрија имал намера да направи минатата година, пренесува српски „Курир“.

Неговата мајка Сузана Станковиќ Чикиќ на својот Фејсбук профил објави шокантна објава.

“Љубов моја, ќе биде како што сакаше, како што планиравме заедно! И знаеш, имам изненадување за тебе! Не, не можам да ти кажам, бидејќи ако ти кажам нема да биде изненадување Мајка ти бескрајно те сака!“, напиша таа.

Андрија Чикиќ е една од жртвите на момчето убиец кое на 3 мај пукаше во своите врсници во училиштето во Врачар. Андрија бил талентиран млад пијанист и композитор, а неговите родители секојдневно ги споделуваат неговите дела на социјалните мрежи и гордо истакнуваат кој е нивниот син.

На судењето на родителите на момчето убиец од ОУ „Владислав Рибникар“ зборуваше таткото на Андрија Чикиќ, жртвата на пукањето во училиштето. За време на сведочењето, таткото на момчето, Милош Чикиќ, не можеше да ги задржи солзите.

-Никогаш не сме биле разделени и покрај тоа што имаме голем стан и секој од нас има своја соба. Дури и кога некој правел нешто во својата соба, вратата била отворена. Поголемиот дел од времето го поминувавме во дневната соба. Андрија одел во музичко училиште, а многу сакал да се дружи. Андрија од почетокот е рамноправен член на семејството – изјави Чикиќ.

-Се сеќавам кога Андрија ми рече: „Не планирај ништо, ми требаш после работа“. Истото и го кажа на жена ми. Го зедов после училиште и застанавме на првата адреса што рече. Тоа беше продавница за железарија. Седев во колата, а тој отиде во продавница со мајка му. Тоа што го купија, не го видов, го ставија во багажникот на колата. Потоа отидовме на друга локација, рече тој. Тоа беше продавница за накит. Потоа Сузана (мајката на момчето во првиот автомобил) остана во автомобилот. Подароците ги купил со свои пари. Кога му реков да не троши на тоа, тој ми одговори: „Сакам да ти покажам колку ми значи се што правиш за мене“, рече тој.

Извор: Фактор

Back to top button
Close