Џудистката што ја победи Реџепи го освои првиот медал за Британија на Олимписките игри во Токио

Џудистката Челси Гил го освои бронзениот медал во категоријата 52 килограми на Олимписките игри во Токио. Ова е прв медал за Велика Британија на Игрите.

Во мечот за третото место, таа ја совлада Фабиен Кочер. Во првото коло, Гил ја победи македонската претставничка Арбреша Реџепи.

Бронза освои и Одет Гиуфрида од Италија, која ја совлада реката Пуп од Унгарија.

Back to top button
Close