УЕФА го отстрани лидерот во Турција од европските турнири

– Лидерот во рангирањето на турскиот шампионат Трабзонспор е суспендиран од европските клупски турнири за една сезона, поради кршење на правилата за финансиски фер-плеј, објави УЕФА.

Од европската централа соопштија дека клубот имал неправилности во своите последните пресметки што се бараат со претходниот договор на 5 јули минатата година и затоа е казнет. Според правилата за финансиски фер-плеј, се следат приходите и трошоците за трансфери и плати на играчи од клубови кои се квалификуваат за Лига на шампиони и Лига Европа.

Поради оваа причина, УЕФА одлучи да го исклучи Трабзонспор од учество во клупско натпреварување на УЕФА во кое може да учествува во сезоните 2020/21 и 2021/22.

Трабзонспор би се квалификувал директно во групната фаза од Лигата на шампионите следната сезона и би освоил десетици милиони евра доколку тие станат шампиони во турската Суперлига.

Турскиот фудбалски шампионат беше суспендиран во средината на март по 26-то коло. Лидерот во пласманот Трабзонспор има 53 бода, пред Истанбул Басакшехир исто така со 53 бода, Галатасарај со 50 поени и други. Сезоната ќе продолжи на 12 јуни.

Трабзонспор е уште еден клуб кој добива казна од УЕФА за кршење на правилата за финансиски фер-плеј, а санкциите беа изречени за прв пат во 2014 година.

Back to top button
Close