Њукасл е во преговори со Барселона за трансфер на Кутињо

Премиерлигашот Њукасл стапи во преговори со Барселона за трансфер на играчот од средниот ред Филипе Кутињо, пренесува „Скај Спорт“ повикувајќи се на „Мундо Депортиво“.

Според изворот, од Њукасл контактирале со раководството на Каталонците за да разговараат за можноста за преселба на 27-годишниот Бразилец.

Се соопштува дека трансферот на Кутињо е вклучен во плановите на потенцијалните сопственици на Њукасл од Саудиска Арабија, кои веќе се согласија да го купат клубот од сегашниот сопственик Мајк Ешли за 300 милиони фунти, но договорот сè уште не е официјално одобрен.

Кутињо има девет голови и осум асистенции на 32 натпревари за Баерн каде игра на позајмица.

Порталот „Transfermarkt.com“ ја проценува вредноста на Бразилецот на 56 милиони евра.

Back to top button
Close