Украина ќе купи нова серија беспилотни летала од Турција

 Украина планира да купи друга серија вооружени беспилотни летала од Турција, тема на која се разговараше за време на официјалната посета на турскиот министер за одбрана на Киев, според извештаите на локалните медиуми.

Министерот за одбрана на Украина, Андриј Таран на средбата со турскиот колега Хулуси Акар во петокот изразил намера земјата да купи беспилотни летала произведени во Турција, јави агенцијата Анадолија.

За време на средбата, двајцата министри за одбрана разговарале и за билатералните односи и регионалниот развој, како и за идната соработка во поморските и воздушните проекти.

Во 2019 година Украина изнајми шест разузнавачки и воени беспилотни летала за непозната сума. Како дел од договорот, беспилотните летала „Бајрактар ​​ТБ2“, произведени од турската компанија „Бајкар“, треба да бидат доставени на украинската армија во рок од една година, вклучително и три станици за копнена контрола.

TB2 може да лета и до 6.850 километри за повеќе од 24 часа со максимален товар од 55 килограми, се наведува на веб-страницата на компанијата.

Киев е во конфликт со Москва, откако Русија го анектираше Крим по контроверзниот референдум.

Соединетите Американски Држави и Турција, како и Генералното собрание на САД, сметаат дека овој потег е незаконски.

Украина исто така го обвини Кремљ за сепаратистичко насилство на истокот на Донбас, во близина на границата со Русија, во кое загинаа околу 13.000 луѓе.

Back to top button
Close