Украина тврди дека соборила 12 од 15 дронови лансирани од Русија

Украинската противвоздушна одбрана синоќа собори 12 од 15 дронови Шахед, лансирани од Русија.

Дроновите се соборени над Дњепропетровск, Доњецк и Полтавска област.

Руско беспилотно летало синоќа погоди фабрика во околината на градот Кривји Рих, соопшти шефот на воената управа на регионот Дњепропетровск, Серхиј Лисак.

Нападот предизвикал пожар, но сè уште нема информации за евентуални жртви.

Back to top button
Close