Украинската војска не очекува повлекување на Русите од Херсон

epa10199730 Kyrylo Budanov, Chief of the Main Intelligence Directorate of the Ministry of Defense of Ukraine attends a media briefing following the return of 215 people from Russian captivity, Kyiv, Ukraine, 22 September 2022. Ukraine has returned 215 prisoners from Russian captivity, including Mariupol’s Azovstal steel plant fighters, who spent months defending the steel plant and surrendered in May during the Russian siege, according to Ukraine’s Presidential Administration. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY
Украинските воено разузнавачки власти не очекуваат руските трупи да се повлечат од окупираниот град Херсон во јужна Украина, пренесе ДПА.

Напротив, руската армија се подготвува да го одбрани градот, изјави денеска во Киев шефот на разузнавачката служба Кирило Буданов.

– Руските окупатори прават впечаток дека го напуштаат Херсон, но всушност таму распоредуваат нови воени единици, изјави тој за порталот „Украинска правда”.

Изјавите на Буданов не можат независно да се проверат, ниту пак оние на руската страна за ситуацијата во Херсон.

Back to top button
Close