Украинскиот претседател го повика НАТО да го забрза влезот на земјата во сојузот

–  Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска го повика НАТО да го забрза влегувањето на неговата земја во тој сојуз, со цел да испрати „вистински сигнал“ до Русија, по што Кремљ оцени дека тоа ќе го интензивира конфликтот меѓу проруските сепаратисти и украинските сили.

„НАТО е единствениот начин да се стави крај на војната во Донбас“, територија во источна Украина каде продолжуваат конфликтите со проруските сепаратисти, напиша Зеленски на Твитер по телефонскиот разговор со генералниот секретар на Алијансата, Јенс Столтенберг, нагласувајќи дека „Акцискиот план за членство ќе биде вистинскиот сигнал на Русија“.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изрази сомнеж дека членството во НАТО ќе го реши внатрешниот проблем на Украина.

– Од наша гледна точка, тоа ќе ја влоши ситуацијата, рече Песков.

Во телефонскиот разговор со украинскиот претседател Зеленски, генералниот секретар на НАТО изрази „загриженост“ за воените активности на Русија во таа земја.
„Го повикав претседателот Зеленски да изразам длабока загриженост за воените активности на Русија во Украина и нејзината околина и континуираното кршење на примирјето“, напиша Столтенберг на Твитер.
Столтенберг истакна дека „НАТО силно го поддржува суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина“ и дека „останува посветен на блиското партнерство“ со Украина.
„Претставниците на земјите членки на НАТО се состанаа на 1 април за да „разменат мислења за безбедносното опкружување во црноморскиот регион“, изјави еден од портпаролите на НАТО.
„Сојузниците споделија загриженост за неодамнешните големи руски воени активности во и околу Украина. Сојузниците се загрижени и за кршењето на примирјето во Русија во јули 2020 година, што резултираше со смрт на четворица украински војници минатата недела”, рече портпаролот.
Тој истакна дека „дестабилизирачките активности на Русија ги поткопуваат напорите за намалување на напнатоста“ и дека НАТО продолжува внимателно да ја следи ситуацијата.
Минатата недела Киев ја обвини Москва за собирање илјадници војници на северната и источната граница, како и на полуостровот Крим.
Украина беше поддржана од САД, Велика Британија и Европската унија.
Минатата недела Пентагон соопшти дека американските сили во Европа го зголемија нивото на подготвеност по „неодамнешната ескалација на руската агресија во источна Украина“.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close