Унгарија и Полска бараат „поправедна“ распределба на финансиите од ЕУ

– Унгарија и Полска бараат поправедна распределба на финансиите на ЕУ, порачаа премиерите на тие две земји по состанокот на Вишеградската група во Чешка посветена на економското заздравување по пандемијата на новиот коронавирус.

– Унгарија може да го поддржи планот на ЕУ за распределба на парите, доколку неправедно не им се удоволува на богатите земји, истакна унгарскиот премиер Виктор Орбан по состанокот со лидерите на Чешка, Полска, Унгарија и Словачка.

Тој нагласи дека е подготвен да се откаже од своето генерално негодување за финансирање на што било со помош на кредити, бидејќи „очајните времиња бараат очајни мерки“.

– Тоа можеме да го прифатиме. На тоа гледаме позитивно, но потребни се многу промени, истакна унгарскиот премиер, додавајќи дека е „апсурдно“ богатите земји да добиваат повеќе финансии од сиромашните.

Орбан смета дека „парите треба да се користат пофлексибилно и системот за рабат треба да се укине по Брегзит“.

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки рече дека побогатите земји-членки треба да уплаќаат повеќе во буџетот на ЕУ по завршувањето на пандемијата.

Back to top button
Close