Ураганот „Хана“ двапати за еден час го погоди брегот на Тексас

Ураганот „Хана“ синоќа го погоди брегот на американската сојузна држава Тексас, проследен со силни ветрови и невреме, заканувајќи се и со поплави, па дури и торнада.

Првиот ураган сезонава на Атлантикот за нешто повеќе од еден час двапати го погоди копното, како бура од прва категорија, пренесуваат американските медиуми.

Ураганот го погоди копното околу 5 часот попладнето, околу 24 километри северно од Порт Менсфилд и 209 километри јужно од Корпус Кристи, проследен со ветрови со брзина од 145 километри на час, соопшти Националниот центар за урагани.

Многу делови од Тексас, вклучувајќи го и подрачјето погодено од невремето, во последните неколку недели се соочија со голем раст на бројот на заразени лица од Ковид-19, но локалните власти велат дека се подготвени за сите можни последици од ураганот.

Гувернерот на Тексас, Грег Абот, прогласи состојба на катастрофа во 32 окрузи што се на патот на невремето.

-Не можеме да дозволиме овој ураган да доведе до уште покатастрофална и смртоносна ситуација, со поттикнување на натамошно ширење на Ковид 19, што може да доведе до нови жртви, рече Абот.

Ураганот „Даглас“ денеска се очекува да ги погоди Хаваи.

Back to top button
Close