Уште еден српски митрополит заразен со коронавирусот

Митрополитот Хризостом, кој по смртта на патријархот Иринеј претседава со Синодот на СПЦ е примен во болница поради инфекција со коронавирусот. Од Ковид-19, покрај патријархот Иринеј, почина и митрополитот Амфилохие.

    

Српската православна црква (СПЦ) во соопштение наведе дека митрополитот дабробосански Хризостом е примерн во КБЦ „Др. Драгиша Мишовиќ“ во Белград по позитивниот тест на Ковид-19.

Хризостом до изборот на нов патријарх го наследи Иринеј кој на 20 ноември почина од последиците на заразувањето со вирусот.

Serbien Patriarch Irinej an Corona gestorben

Во соопштението на СПЦ не се наведуваат детали за здравствената состојба на Хризостом, кој во петокот служел литургија во Пеќката патријаршија на Косово, тронот на српските патријарси.

Митрополитот воминатиот месец го предводеше одбредот за покојниот Иринеј во Белград.

Montenegro Metropolit Amfilohije an Covid-19 verstorben

Претходно партијархот Иринеј ја водеше литургијата на погребот на митрополитот црногорски-поморски Амфилохие, кој исто така, почина поради последици од коронавирусот.

извор: ДВ

Back to top button
Close