Утрово апсење кај клучката „Миравци“

Полицијата утрово во 1.30 часот на автопатот кај клучка „Миравци“ ги лиши од слобода М.Ј.(43) од Скопје и А.А.(26) од скопското село Арачиново.

Како што информира денеска МВР, околу 00.10 часот при контрола во товарно моторно возило „ивеко“ со приколка, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Ј., во кое и сопатник бил А.А., пронајдени се 87 лица мигранти. Од нив 45 од Сирија, 39 од Пакистан, двајца од Конго и едно од Индија.

М.Ј. и А.А. се приведени и против нив ќе биде поднесена соодветна пријава, а по завршување на постапката лицата мигранти ќе бидат спроведени во прифатно-транзитен центар

Back to top button
Close