Јувентус е подготвен да и понуди на Аталанта за Запата 30 милиони евра и еден играч

Јувентус покажува интерес за напаѓачот на Аталанта, Дуван Запата, јавуваат италијанските медиуми.

Според „Кориере дело Спорт“, Јуве смета дека играчот е нивна главна цел за зајакнување на нападот. Претходно во печатот се споменуваа, Аркадиуш Милик. Един Џеко и Александар Лаказет.

„Старата дама“, според изворот, е подготвена да плати 30 милиони евра за Запата и голман Матиа Перина, која игра во Џенова на позајмица. Како дел од „бјанконерите“, напаѓачот може да го замени Гонзало Игуаин, чие заминување се проценува дека е многу веројатно ова лето.

Дваесет и деветгодишниот Колумбиец оваа сезона има одиграно 28 натпревари за Аталанта и постигна седум гола со седум асистенции.

Back to top button
Close