Њузвик: Трамп победи во Флорида, но претрпе удар бидејќи многу републиканци одбија да гласаат за него

Доналд Трамп победи на партиските прелиминарни избори во Флорида, но во таа американска држава, која ја освои со мало мнозинство на претседателските избори во 2020 година, претрпе и удар затоа што илјадници републиканци одби да гласа за него, пишува Њузвик.

Иако поранешниот претседател победи на републиканските прелиминарни избори на Флорида за претседателски кандидат на партијата, освојувајќи 910.857 гласови, или 81,2 отсто од гласовите, околу 197.000 луѓе, или 17,8 отсто, ги поддржаа Ники Хејли или Рон Де Сантис, иако и двајцата се откажаа од партиската трка.

Резултатите покажуваат дека Трамп ја губи поддршката на Флорида во споредба со партиските прелиминарни избори во 2020 година. Тогаш освои 94 отсто од гласовите на републиканците во таа американска сојузна држава.

На последните претседателски избори во 2020 година, Трамп тесно го победи својот демократски ривал во Флорида. Трамп освои 51,2 отсто од гласовите, а Бајден 47,9 отсто.

Многу е извесно дека Трамп и Бајден ќе се соочат на претседателските избори годинава.

Иако ужива широка поддршка од членовите на неговата партија, значителен број умерени во членството одбиваат да гласаат за него и велат дека никогаш нема да го направат тоа.

Републиканската партија е поделена и во Конгресот, но и во Републиканскиот национален комитет.

Ники Хејли се откажа од прелиминарните избори на почетокот на месецот, но сепак освои 13,9 отсто од гласовите на републиканците во Флорида. Сегашниот гувернер на Флорида, Рон ДеСантис, кој се откажа од трката пред неа, но подоцна го поддржа Трамп, освои 3,7 отсто од гласовите.

Back to top button
Close