Валенсија стрелец на првиот гол на Светското првенство во Катар

epa10316281 Enner Valencia (R) of Ecuador beats goalkeeper Saad Al-Sheeb of Qatar with a penalty kick to score the opening goal during the FIFA World Cup 2022 group A Opening Match between Qatar and Ecuador at Al Bayt Stadium in Al Khor, Qatar, 20 November 2022. EPA-EFE/Ronald Wittek

Напаѓачот на Еквадор, Енер Валенсија го постигна првиот гол на Светското првенство во 2022 година.

Тој го отвори резултатот на натпреварот против домаќинот на Мундијалот Катар. Валенсија го реализира пеналот во 16. минута од првото полувреме.

Претходно Валенсија веќе ја испрати топката во мрежата на почетокот на натпреварот, но голот беше поништен по ВАР наредба поради офсајд.

До крајот на првото полувреме Валенсија постигна уште еден гол за предност на Еквадор на полувреме со 2:0.

Back to top button
Close