Вашингтон се подготвува, приврзаниците на Трамп денеска на нов протест

epa09097145 Members of the US National Guard (Front), with Capitol Police officers (Behind), stand outside the inner perimeter security fence on the West Front of the US Capitol in Washington, DC, USA, 25 March 2021. The Capitol Reflecting Pool, just west of the US Capitol Building, became available for the public to visit this week for the first time since the 06 January mob riot attack on the Capitol. An inner perimeter security fence around the Capitol remains in place. EPA-EFE/MICHAEL REYNOLDS

Вашингтон денеска е во состојба на готовност пред собирот на поддржувачите на поранешниот претседател Доналд Трамп, кои ќе излезат на улица за да ги поддржат демонстрантите кои упаднаа во Капитол на 6 јануари.

Црната ограда, што беше поставена околу комплексот шест месеци по смртоносните настани во седиштето на американската демократија, беше вратена на тоа место со камери за надзор пред собирот „Правда за Ј6“ (Justice for J6) што ќе се одржи денеска во 18 часот по локално време. Се очекуваат околу 700 демонстранти

Припадниците за внатрешна безбедност предупредија на можно насилство, се вели во разузнавачкиот извештај објавен од американските медиуми. Во близина на митингот против Трамп ќе се одржи контра-собир.

„Свесни сме за помал број неодамнешни закани за насилство на интернет поврзани со планираниот собир, вклучително и дискусии ден пред протестите што го поттикнуваат насилството“, се наведува во документот од Министерството за внатрешна безбедност.

Организаторот Look Ahead America планира слични настани низ САД во наредните недели, а организацијата вели дека нејзината цел е да ги поддржи луѓето на кои им се суди за ненасилни прекршоци. Демонстрантите беа повикани да ги почитуваат безбедносните сили и да се воздржат од носење обележја поврзани со Трамп. Илјадници поддржувачи на поранешниот републикански претседател, многумина од нив поврзани со екстремната десница и расистички групи, упаднаа во Конгресот пред осум месеци, бидејќи институцијата ја потврди победата на Џо Бајден на претседателските избори, што Трамп ги оспори.

„Нашите срца и умови се со оние што се неправедно гонети за протестите на 6 јануари поврзани со наместените претседателски избори“, нагласи вчера Трамп. За настаните беше покренато обвинение против 600 лица, а десетици се изјаснија за виновни.

Повеќето од нив се соочуваат со помали, прекршочни казни, но на некои им се закануваат и подолги затворски казни.

Back to top button
Close