Венгер се понуди да го замени Куман на селекторската функција во Холандија

Поранешниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер би сакал да стане селектор на Холандија, пренесува „Дејли мејл“. Французинот, наводно, ја понудил својата кандидатура во Холандската фудбалска федерација.

Претходно беше објавено дека Роналд Куман ќе ја напушти репрезентацијата за да стане тренер на Барселона.

Доколку Венгер добие работа во холандскиот тим, тој ќе може да работи со неа на ЕУРО 2020 кое е одложено за една година.

Седумдесетгодишниот Венгер беше тренер на Арсенал од 1996 до 2018 година. Заедно со екипата, тој стана шампион на Англија трипати, го освои ФА Купот и Суперкупот на земјата седум пати, финалист беше на Лигата на шампионите и Купот на УЕФА.

Back to top button
Close