Вердер се спаси, останува во Бундеслигата

Вердер беше подобар во дуелот за опстанок во Бундеслигата во дуелот од Хајденхајм, кој заврши на третото место во „цвајт“.

Во првиот натпревар беше 0: 0, додека во вториот натпревар исто така беше нерешено – 2: 2, а Вердер остана во Бундеслигата поради гол на гостински терен.

Интересно е што резултатот беше 0:1 до 85. минута, кога домашната екипа изедначи.
Сепак, тие примија гол во петтата минута од продолжението и не можеа да направат повеќе од изедначување минути подоцна.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close