Вежби на армиите на САД и на Полска во близина на границата со Украина

epa09763611 US soldiers of the 82nd US Airborne Division at the airport in Jasionka near Rzeszow, southern Poland, 16 February 2022. US soldiers arrived to Poland following the Pentagon’s announcement of additional forces moving from the United States to Europe to strengthen NATO’s eastern flank. EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ POLAND OUT

 

Американските војници кои неодамна пристигнаа во Полска почнаа со вежби во близина на границата со Украина, изјави полскиот министер за одбрана Мариуш Блашчак.

– Во текот на викендот војниците на 18-та механизирана дивизија на полската армија почнаа заеднички вежби во југоисточниот дел на земјата со американски војници од 82-та воздушно-десантна дивизија, напиша Блашчак на Твитер.

САД и Велика Британија неодамна распоредија дополнителни 1.700, односно 350 војници, во Полска.

Пентагон подоцна најави испраќање на уште 3.000 војници во Полска

Back to top button
Close