„Вијести“: Црна Гора и натаму на второ место по бројот на заразени на милион жители во светот

Црна Гора сè уште е на второто место во светот според бројот на случаи на коронавирус на милион жители, покажуваат податоците на специјализираната страница „Ворлдметерс“.

Пред Црна Гора, која според овие податоци има 58.800 случаи на милион жители, е само Андора со 89.294, пренесува црногорскиот весник „Вијести“.

Според Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во Црна Гора во моментов се активни 10.550 случаи на коронавирус, додека од почетокот на годината се регистрирани 36.932 случаи на инфекција.

Црна Гора е на 14. место според бројот на смртни случаи (822) на милион жители, според истата страница.

Од почетокот на пандемијата во Црна Гора починале 516 пациенти починале во Црна Гора од почетокот на епидемијата, објави подгоричкиот весник.

Back to top button
Close