(ВИДЕО) Андоновиќ: Година на живеење во услови на пандемија – го смени начинот на живот и функционирањето на светот

Годината што измина помина во целосна доминација на Коронавирусот и пандемијата која веќе цела година трае низ сите држави во светот

Во 2020 година коронавирусот целосно го смени начинот на живот и функционирање на светот. Над 82 милиони луѓе во светот се инфицирани со Ковид-19. Досега починаа 1, 8 милиони луѓе а од вирусот се оправиле 59 милиони житеи на планетата.

Најголем број на заразени и натаму се САД каде се евидентирани 20,2 милиони заболени, потоа Иднија со 10милиони, Бразил со 7 Русија со над 3 милиони заразени.

Човештвото е во очекување на резултатите од новите вакцини кои од неодамна беа одобрени и со кои започна имунизацијата низ неколку држави во светот. Вакцини за превенција од Ковид -19 досега прозиведоа западните држави како што е онаа на Фајзер„ и на „Модена“ но и Русија и Кина. Останува да се види дали вакцините ќе бидат успешни и во колкава мерка ако се земе во рпедвид дека сеуште не е познато колкава и колку долга имунизација ќе направат овој нов тип на вакцини, како и колку постоечките ќе бидат ефиканси коне вентуалните нови мутации на вирусот

Засега е познато само дека вакцината против Ковид е најбрзо развиена вакцина во историјата на фармакологијата ако се земе во предвид досегашната пракса на развивање и истражување на вакцините од најмалку 4 години пред истите да бидат путеи во употреба.

Она што можеби загрижува е и политиката која случајно или не се вмеша во целата оваа пандемична состојба и изборот кој чија вакцина ке користи. Познато е дека дел од државите во светот заговараат употреба на Фајзеровите додека голем дел од змејите се веќе одлучни својата заштита од корона вирсот да ја направат со руската вакцина Спутник ,

Епидемиолозите предупредуваат за нов бран на корона вирусот по новогодишните и божикните празници

Засега прогнозите се дека новиот коронавирус, мутираната верзија која од неодамна се појави во Британија, се шири многу побрзо од досегашниот вирус.

На песимистичките прогнози се надоврза и главниот амрикански епидемиолог Ентони Фалучи кој оцени дека пидемијата од есенва се шири со голема брзина низ САД, особено по семејниот празник Денот на благодарноста, кон крајот на ноември. Прославата на Божиќ и Нова година дополнително ќе ја влоши ситуацијата.Тој смета дека очекува да дојде до врв на епидемијата.

Годината што измина ги потисна и останатите настани во светот како што се договорот за Брегзит и зизлегувањето на Велика Британија од ЕУ, избори во ЕУ и САД како и регионалните настани околу смената на власта во Црба гора и пред се заминувањето на престедателот на Косово Хашим Тачи на судење во Хаг.

Сите овие настани беа потиснати од пандемијата, која успеа во втор план да ги стави настаните кои во нормални околности ќе ја одбележаа 2020 година која денеска ги троши своите последни часови

Back to top button
Close