(ВИДЕО) Андоновиќ: Терористички напад – без познати мотиви

Американските безбедносните служби го идентификуваа бомбашот кој ја активираше експлозивната направа поставена во кампинг возило во центарот на Нешвил, Тенеси за време на божикните празници

Се работи за 67 годишниот Ентони Варнер пезниониран компјутерски ескепрт.Засега не се познати причините зошто Варнер во раните утрински часови на денот на празнувањето на Божиќ ја активирал експлозивната направа поставена во неговото кампер возило и се разнесол.

Силната експлозија оштетила повеќе објекти а полесно повредени биле три лица случајни минувачи,како и тројца полицајци она што можеби е срекна околност е што експлозиата била активирана рано утрината кога немало речиси никаква фрекфенција на минувачи. Се стравува дека доколку експлозијата била активирана само неколку часа подоцна, кога се одвива вообичаена гужва на голем број лица, бројот на жртвите би бил многу поголем.

Силната екплозија предизвикала и 4 часовен прекин на мобилната телефонија иинтрнет во Нешвил

Истражителите ги споредија човечките останки најдени на местото на настанот со ДНК-то од Вернер, потврдувајќи ја верзијата дека тој се кренал во воздух со бомба поставена во своето кампинг комбе.

Безбедносните органи сега го утврдуваат мотивот.

Истражители од Федералното биро за истраги (ФБИ) работеа на случајот и ги собираа расфрланите парчиња и останки на местото на настанот. ДНК-то од Вернер тие го добија од домот на осомничениот околу 16 километри југоисточно од местот на експлозијата, што бил лоциран после „стотици дојави“. Соседите потврдиле дека пред неколку месеци виделе слично кампинг возило паркирано пред неговата куќа.

Возилото што експлодира во петокот било поставено покрај базна станица на мобилниот оператор „Еј-ти енд ти“, со што интернет и мобилните врски во центар на Нешвил сеуште се прекинати или ослабени. Градот е потресен од овој терористички чин.

Американските весници пренесуваат изјави од соседи и роднини кои го опишуваат Вернер како повлечен и осамен човек кој претходно работел како компјутерски специјалист.

ФБИ ја означи експлозиата како теорористички напад и најави детална истрага.

Изминатите години беа регистрирани неколку напади и обиди за теростички заплашувања пред се во Европа за време на божикните празници,пред се во Германија и Франција каде имаше жртви и повредени.

Токму оваа негативна традиција која се случува изминатите години за време на рпазнувањето на Божик ги алрамираше американските безедносни служби да истражат кој бил мотивот на Варнер и дали можеби се работи за политички инструирана или психички лабилна личност

Back to top button
Close