(ВИДЕО) Андоновиќ: Вчерашниот земјотрес во Петриња меѓу 25 најсилни земјотреси кои беа активни оваа година во светот

Централна Хрватска рано утрово беше погодена од два нови силни земјотреси со епицентар во областа Петриња, со интензитет од 4, 7 и 4, 8 степени според Рихтеровата скала. Хрватската служба соопшти дека потресите биле почствувани утринава во 6:15 часот со епицентар во областа Петриња, каде вчера земјотрес со јачина од 6 ,3 степени по Рихтер речиси целосно го уништи градот

Хрватсите сеизмолози соопштија дека во последните 49 часови во Хрватска биле регистрирани 49 потреси во областа на Петриња кои биле со јачина од 2 до 3 степени по Рихтер. Сеизмолозите сметаат дека Серијата на потреси ке продлжи и во наредниве денови бидејки сеуште има голема количина на мали земјотреси.

Според Шефица на Сеизмолошка служба, не може да се каже дали последователните потреси ќе бидат посилни од претходните

Таа објасни и дека при вчерашниот земјотрес се поместил голем расад и поради тоа граѓаните имале чувство дека подолго траел потресот. Африканската плоча ја турка нашата евроазиска плоча и таа напнатост е толку голема што доаѓа до голема енергија која се ослободува, изјави таа додавајки и дека

– Кога ќе се случи земјотрес, сеизмичките бранови се шират., го поместуваат расадот и поради тоа потресот трае подолго,

Во меѓувреме вкупниот биланс на загинати се искачи на 7 лица а д под урнатините досега се извлечени 6 преживеани

Хрватската влада упати финансиска и матерјална помош за настраданото подрачје, а помош вети и ЕУ. Околните држави соседи веќе упатија и понудија секаков вид на помош кој ќе биде потребен и побаран од владата во Загреб

Back to top button
Close