(Видео) Андоновиќ: Затварање на косовскиот замрзнат конфликт пред тој неконтролирано да се одмрзне

 

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград-Приштина, Мирослав Лајчак и заменик помошникот државен секретар на САД, Метју Палмер, се во посета на Косово каде разговараа со највисоките косовски функционери.

Лајчак и Палмер вчера разговараа со претседателката на Косово Вјоса Османи Садриу и со премиерот Албин Курти кој ја поздрави соработката и координацијата меѓу Европската унија и Соединетите Американски Држави во пресрет на, како што оцени, „новиот процес на дијалогот меѓу Косово и Србија“.

За денеска е најавена заедничка прес-конференција на Лајчак и Палмер по што Лајчак ќе отпатува за Белград. Посетата на Лајчак и Палмер се толкува како обид на западните држави да го размрдаат умртвениот дијалог меѓу Белград и Приштина и обид за враќање во полн капацитет на разговорите за идниот косовски статус.

Во рамките на агендата за затварање на замрзнатиот конфликт, расте и притисокот на САД и ЕУ врз државите членки на ЕУ кои досега не го признале, да ја признаат независноста на Косово. Се работи за Грција, Романија, Шпанија, Словачка и Кипар, кои иако членки на Унијата, сепак од свои лични причини не го принзаа Косово.

Она што можеби најмногу ја вознемири српската јавност се најавите дека Грција наскоро би можела да ги унапреди своите односи со Приштина. Се работи за отварање на канцеларија за врски или конзулат на Грција во Приштина, но како што изјави српскиот претседател Вучиќ, пријателите од Атина го информирале дека Грција сепак нема да го признае Косово.

Самиот факт дека најголемиот српски сојузник и како што го нарекуваат „братски грчки народ“ се размислува на овој чекор, веќе е доживеан како сериозен удар врз српската надворешна политика. Постојат индиции дека и Шпанија, која не го признава Косово поради идентичните проблеми со Каталонија, најверојатно ќе отвори канцаларија за врски во Приштина.

Српскиот претседател Вучиќ овие потези ги правда дека се резултат на притискот кој овие пет дрќави го имаат од Вашингтон и Брисел. Тој изјави дека во наредниве два до три дена ќе се види кој се ќе ја признае косовската независност. Мотивите според него се економски, а не политички и најави дека Србија нема да се откаже од својот суверенитет врз Косово.

Во меѓувреме престедателто на српското собрание Ивица Дачиќ е во посета на Москва каде од шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров треба да се информира за идните планови и чекори на Москва околу американската дипломатска офанзива во регионот. Од прецизните позиции на Москва најверојатно ќе зависи и како Белград ќе се однесува во оваа најнова политичка ситуација на односите во регионот.

Back to top button
Close