(Видео) Експлозија на гас во зграда во Русија – спасени се 14 станари, 1 починал, а има и тешко повредени

Авионот во кој се наоѓа рускиот опозиционер Алексеј Навални, полетал од Омск за Берлин.

Како што јавуваат руските медиуми, тим на лекари го пренеле Навални од болницата на аеродромот во Омск, во придружба на полицијата.

Одлуката е донесена откако сопругата на Навални побарала од рускиот претседател Владимир Путин да го одобри неговиот трансфер на клиника во Германија.

Според последните информации, состојбата на Навални е стабилна и тој е надвор од опасност.

Лидерот на опозицијата Алексеј Навални беше хоспитализиран откако му се слошило на летот од Томск за Москва, па авионот итно слетал во Омск. Неговата портпаролка Кира Јармиш изјавила дека се сомнева дека Навални е отруен, но токсиколошките анализи не откриле никакви траги на труење во неговата крв или урина.

Макфакс

Back to top button
Close