(Видео) ЕУ забрани камиони од Русија и Белорусија-Колона од возила долга 80 километри чека да ја напушти ЕУ

Огромна колона камиони се создаде на границата меѓу Полска и Белорусија додека руските и белоруските возачи се обидуваат да ја напуштат ЕУ по истекот на рокот за санкции.

Во пресрет на крајниот рок во сабота, линијата се раздолжи на 80 километри, а некои останаа заглавени до 33 часа.

ЕУ забрани камиони од Русија и Белорусија – освен оние што носат лекови, пошта или нафтени деривати – да влезат или да останат во блокот. Овој потег е дел од санкциите поради руската инвазија на Украина.

Снимката од дронот, поднесена од новинската агенција Ројтерс, покажува дека остануваат долги редици како што се приближува крајниот рок на полноќ.

– Има уште многу километри за возење… така што е нереално – цитира белоруски возач за неговите шанси навреме да ја мине границата.

Не е јасно што ќе се случи со илјадници други камиони од двете земји за кои се проценува дека моментално се наоѓаат на територијата на ЕУ. Една од можностите е тие да бидат запленети од националните власти.

Полски функционер кој ги претставува транспортните групи изрази загриженост дека таквиот потег може да доведе до слични мерки против полските камиони кои ги користат Русија и Белорусија на нивниот пат за враќање дома.

ЕУ – и многу други западни земји – воведоа казнени санкции против Русија и нејзиниот главен сојузник Белорусија. Двете земји возвратија со свои мерки.

Back to top button
Close