(ВИДЕО) Голем пожар во подножјето на руски Урал: Изгореа 178 згради, едно лице загина

Едно лице загинало во село Шосва. Причината за пожарот се уште не е позната. Руските служби за итни случаи објавија дека повеќе од 380 луѓе биле вклучени во неговото гаснење

Најмалку едно лице загина, а повеќе од 178 згради се уништени од шумските пожари што беснеат низ руската област Свердловск во подножјето на Урал, соопшти руското Министерство за вонредни состојби. На снимките на социјалните мрежи се гледа како пламенот зафаќа куќи и дрвја, а чад го покрива небото.

„Пожарот уништи 178 згради, вклучувајќи 134 станбени згради и 32 нестанбени згради“,соопшти Министерството на Телеграм.

Пожарот се проширил кон селата Шосва и Тајежни и проголтал вкупно повеќе од 11 000 квадратни метри.

Едно лице загинало во село Шосва. Причината за пожарот се уште не е позната. Руските служби за итни случаи објавија дека повеќе од 380 луѓе биле вклучени во неговото гаснењe.

Back to top button
Close