(ВИДЕО) Новинар му даде леб и фискална сметка на Ковачевски за да му докаже дека цените не се намалени

Новинар од телевизија Алсат, на денешната прес-конференција во Владата, на премиерот Димитар Ковачевски му даде леб и фискална сметка со цел да му покаже дека нема ништо од поевтинувањето на основните производи кои премиерот и министерот за економија изминатите неколку недели ги најавуваа. 

Новинарот рече дека лебот го купил 10 минути пред да почне пресот и посочи дека цената на истиот леб пред три недели била 51-52 денари, а денеска лебот чинел 51 денари.

Ковачевски го зеде лебот од новинарот, како и фискалната сметка. Премиерот само кратко му одговори дека и тој го купува истиот леб и дека знае колку е цената.

Министерот за економија Крешник Бектеши на 10 ноември најави дека цените на основните прехранбени производи во наредните 10 дена ќе се намалат.

Back to top button
Close