(Видео) Околу 800 луѓе евакуирани од Ла Палма, вулканот повторно исфрла лава

epa09518747 Smoke rises from a concrete factory after it got burnt by being close to the lava from the eruption at the Cumbre Vieja volcano in La Palma, Canary Islands, Spain, 11 October 2021. Regional authorities announced a lockdown for 3,000 residents that live close to the factory as the northern side of the volcano collapsed two days ago. EPA-EFE/Elvira Urquijo A.

Ова е прва масовна евакуација по 19 септември, кога повеќе од 6 илјади лица беа евакуирани по првата ерупција на вулканот

Стотици лица од шпанскиот остров Ла Палма стравуваат за своите домови и имоти, откако вулканот повторно почна да исфрла лава со што во опасност донесе уште една населба.

ФОТО: EPA-EFE/Elvira Urquijo A.

Властите на островот наредија итна евакуација на околу 800 луѓе од градот Лос Ланос откако лавата го промени правецот на движење.

Властите на островот наредија итна евакуација на околу 800 луѓе од градот Лос Ланос откако лавата го промени правецот на движење.

Ова е прва масовна евакуација по 19 септември, кога повеќе од 6 илјади лица беа евакуирани по првата ерупција на вулканот.

Експертите велат дека при новата ерупција дел од лавата се отцепила во друг правец, а не кон населбата која беше првично евакуирана.

Шпанскиот премиер, Педро Санчез, отпатува на островот и ова е негова четврта посета од првата ерупција.

„За жал, веста што ја имаме е дека активноста на вулканот не се намалува, така што тоа не може да се очекува во наредните денови“,рече Санчез.

Можеби ќе ве интересира
Close
Back to top button
Close