Видео: Опозицијата го напушти Собранието, бара избори, но не се откажува од иницијативата

Александар Николоски од ВМРО ДПМНЕ вечерва во изјава во Собранието побара итни предвремени парламентарни избори. Тој соопшти дека опозициските пратеници вечерва ќе го напуштат Собранието, но нема да се откажат од иницијативата за рушење на владата во парламентот.

– Денес во Македонија се сруши демократијата и имаме црн ден што ќе остане запишан во страниците на историјата, беше киднапиран пратеник и видовме како режимот на власт се транформира во најкриминоген режим на просторот на Европа, рече Николовски.

Николоски истакна дека „за ова ќе има одговорност“, за „киднапирањето на пратеници, одземање на телефони и затворање на пратеници во сала“. Според него, очигледно е дека „криминалниот режим на власта се обидува по секоја цена да остане на власт, но тоа нема да трае долго“.

– Од овде вечерва имам јасна порака во име на целата коалиција на ВМРО-ДПМНЕ, а тоа е дека наједноставниот излез од оваа политичка криза се бриз предвремени избори во најкус можен рок.

На новинарско прашање околу тоа дали ќе се откажат од иницијативата за гласање на недоверба на Владата, Николоски рече дека „нема да ја повлечат, но ќе си заминат“.

 

Back to top button
Close