(ВИДЕО) Отворени пунктовите за вакцинација против сезонски грип

Од рано утринава отворени се пунктовите за вакцинација против сезонски грип. Заинтересираните граѓани кои веќе се пријавени за имунизација добиваат смс пораки со термин.

 

Годинава според информациите на Министерството за здравство обезбедени се 40 илјади вакцини наменети за имунизација на ризичните категории на граѓани. Вакцините за нив ќе бидат бесплатни. Дополнително обезбедени се и вакцини за комерцијална употреба.

На оваа тема во Утрински брифинг разговаравме со примариус доктор Љуљзиме Бајрами од Центар за јавно здравје.

Проследете го целиот разговор во видеото

Back to top button
Close