(ВИДЕО) Пендаровски: Целосно ја поддржуваме Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина

Целосна поддршка за Украина слободно да го избере патот по кој ќе чекори во иднина. Ако тој пат значи волја и подготвеност за интеграција на земјата и во Европската Унија и во НАТО, тогаш ние, без двоумење, мора да го поддржиме изборот на Украина, напиша претседателот на државава Стево Пендаровски на Фејсбук.

Тој е во работна посета на Тирана, Република Албанија, каде што учествува на Самитот Украина – Југоисточна Европа.

 

Претседателот Пендаровски во работна посета на Тирана, Република Албанија, каде што учествува на Самитот Украина – Југоисточна Европа

Пендаровски, како што соопшти неговиот кабинет, ќе се обрати на пленарната сесија на Самитот, а ќе оствари и билатерална средба со претседателот на Украина, Володимир Зеленски.

На Самитот Украина – Југоисточна Европа во Тирана, на кој домаќин е албанскиот премиер Еди Рама, а кодомаќин е украинскиот претседател Володимир Зеленски, своето учество го потврдија претседателите на Република Србија и на Црна Гора, Александар Вучиќ и Јаков Милатовиќ, претседателките на Република Косово и на Република Молдавија, Вјоса Османи Садриу и Маја Санду, премиерот на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ, како и претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, Борјана Кришто

Back to top button
Close