(Видео) Пендаровски: Луѓе од други земји се дојдени во Македонија за да испровоцираат инциденти, момче од 18 години признал од кој е наредбата за тоа

Руската федерација го злоупотребува тоа што граѓаните легитимно протестираат против францускиот предлог, истакнал шефот на државата Стево Пендаровски во интервју за ТВ21 кое ќе се емитува вечерва.

Според Пендаровски, луѓе од други земји се дојдени во Македонија со цел да испровоцираат инциденти.

„Имаме неколку дузини луѓе кои се дојдени од некои од соседните држави и кои се обидуваат да испровоцираат инциденти на протестите. Не се наши државјани…“, вели Пендаровски.

Тој додава дека ретко кое момче од 18 години знае што е молотов коктел, да го направи и кога треба да го фрли.

Back to top button
Close