Видео: По повод Денот на независноста на Украина, западните лидери ја потврдија поддршката за земјата


По повод Денот на независноста на Украина, лидерите на западните земји ја потврдија поддршката за Украина во одбраната од руската агресија.

Како што пренесуваат странските агенции, тие му оддадоа почит на народот на Украина, ја изразија својата решеност да продолжат да и помагаат на Украина со оружје и ја осудија воената агресија на Москва.

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој наскоро ја напушта функцијата, ги повика сојузниците да продолжат да и ја даваат на Украина сета неопходна воена, хуманитарна, економска и дипломатска поддршка.

„Никогаш нема да ја признаеме руската анексија на Крим или која било друга украинска територија“, рече Џонсон вчера на онлајн самитот на Меѓународната платформа за Крим.

Американскиот претседател Џо Бајден најави нов пакет воена помош за Украина. Тој изјави дека за многу Украинци одбележувањето на денот на независноста на земјата е „и горчливо и слатко“, бидејќи тие продолжуваат да страдаат, но се горди што ги поднесуваат „бесмилосните напади“ на Русија.

Германскиот канцелар Олаф Шолц во видео објавено на Твитер изјави дека Германија сочувствува со Украинците.

„Ние тагуваме со оние кои изгубија пријатели или членови на семејството, кои мораа да побегнат, кои беа однесени од нивната сакана татковина, кои го загубија својот имот поради руските бомби, ракети и артилериски гранати“, рече Шолц.

Францускиот претседател Емануел Макрон во видео порака рече дека одбраната на Украина значи „одбивање да владее со меѓународните односи со насилство и хаос“. Тој додаде дека Денот на независноста на Украина е „ден за гордост“.

Финскиот премиер Сана Марин ги нарече Украинците „храбри и упорни“. „Ние стоиме со вас. Нема да го тргнеме погледот“, рече Марин.

Премиерот на Шпанија, Педро Санчез изјави дека Украина нуди лекција дека „слободата и демократијата секогаш ќе победуваат над принудата и насилството“.

 

Back to top button
Close