(ВИДЕО) Села: Поднесуваме барање за промена на Уставот

Лидерот на Алијансата на Албанците, Зијадин Села бара промена на Уставот. Деновиве до Собранието ќе поднесе барање со кое од Уставот ќе се избрише формулацијата јазикот кој го говорат над 20 проценти од граѓаните и наместо тоа ќе се стави албанскиот јазик.

Села за ТВ24 тврди дека и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ немаат ништо против ова барање на Алијансата.

Back to top button
Close